Zalesie

Zalesie to mała wieś, która w swym szczytowym okresie rozwoju w końcu XIX wieku liczyła sobie nieco ponad 300 mieszkańców. Wieś położona jest przy żółtym szlaku prowadzącym z Bystrzycy Kłodzkiej do Polanicy. W pobliżu drogi prowadzącej przez tę wieś usytuowany jest kościół św. Anny. Do jego prostokątnej nawy o wymiarach 13,5 x 7,5 m. przylegają: zakrystia i kruchta wejściowa. Wyryta na znajdującej się wewnątrz belce data 1717 wskazuje na rok powstania kościoła. W każdym bądź razie konsekracja miała miejsce w 1718 roku. Kościół oszalowany jest pionowymi deskami, dach i wieżę pokrywa gont. Konstrukcja ścian jest zrębowa. Ołtarz główny w kościele pochodzi z ok. 1720 roku. W ołtarzu tym znajduje się obraz przedstawiający patronkę kościoła – św. Annę, a poniżej są jeszcze cztery inne, mniejsze obrazy być może starsze. W zwieńczeniu zobaczyć można rzeźby Boga Ojca, Chrystusa, Marii oraz figury aniołów. Wnętrze kościoła podzielone jest na nawę i prezbiterium. Sufit jest bogato zdobiony malowidłami przedstawiającymi sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Znajdują się tu także obrazy kolejnych stacji Drogi Krzyżowej, malowidło ukazujące św. Jana Nepomucena oraz figurki Matki Boskiej. Ponad chórem, na stropie można dostrzec ornamenty roślinne.